پس از دو هفته وقفه، مخالفان دولت ایران بار دیگر در خیابان‌های مرکزی تهران دست به تظاهرات ضددولتی زدند. پلیس با شلیک هوایی، گاز اشک‌آور و باتوم سعی در پراکنده ساختن جوانان داشت، اما تظاهرات و درگیری‌ها تا ساعات پایانی روز ۱۸ تیرماه ادامه یافت.

خبر تظاهرات روز ۱۸ تیر از چندین روز قبل، از طریق مجاری غیررسمی و عموما شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، منتشر شده بود. با وجود تهدیدهای مقام‌های دولتی و حضور انبوه نیروهای امنیتی و انتظامی، هزاران نفر در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران حضور یافتند و دست به تظاهرات زدند.

شاهدان عینی می‌گویند نیروهای پلیس با استفاده از گاز اشک‌آور و حمله‌ی مستقیم به تظاهرکنندگان موفق شدند مانع از تجمع مردم در میدان انقلاب و شکل‌گیری اجتماع بزرگ شوند، اما مردم در دسته‌های ۵۰۰ تا هزار نفری در خیابان‌های اطراف، از جمله بلوار کشاورز، خیابان‌های کارگر، انقلاب، آزادی، ولی‌عصر، وصال و فلسطین دست به تظاهرات زدند.

براساس گزارش‌های شاهدان عینی، اکثر تظاهرکنندگان جوان صورت خود را با ماسک پوشانده بودند. «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر این دولت مردم فریب»، «مرگ بر جنتی مردم‌فریب» و «الله اکبر»، «یاحسین، میرحسین» از جمله شعارهای تظاهرکنندگان بود.

در بلوار کشاورز چندین بار شعار «مجتبی، بمیری، رهبری را نبینی» نیز شنیده شد. مجتبی خامنه‌ای، فرزند دوم آیت‌الله علی خامنه‌ای است و براساس گزارش‌های غیررسمی،  نفوذ عمده‌ای در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و رابطه‌ی تنگاتگی با دولت محمود احمدی‌نژاد دارد. در دوره‌ی پیشین انتخابات ریاست جمهوری، او در ستاد انتخابات محمود احمدی‌نژاد فعال بود. مخالفان حکومت ایران مجتبی خامنه‌ای را از افراد موثر در حوادث اخیر می‌دانند که منجر به اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری شد.

گزارش یک شاهد عینی

«خشونت نیروهای امنیتی طبق معمول وحشتناک بود اما احساس می‌کردی که مانند شنبه خونین هفته پیش نبود. تیراندازی‌ها هوایی بود و بیشتر به پرتاب گاز اشک‌آور مبادرت می‌کردند و مردم هم با آتش‌زدن آشغال‌ها پاسخ می‌دادند. هدف نیروهای نظامی ارعاب و ترساندن بود. به همه حمله می‌کردند و با باتوم می‌زدند. در چند جا جوان‌ها را با باتوم خونین و مالین کردند. دختر بسیار ریزنقشی را چنان زدند که بیهوش شده بود. تعداد زیادی سروکله‌شان خونین شده بود. نیروهای نظامی کاملا خسته و عصبی و مضطرب بودند. بیشتر گارد سپاه بودند و نه گارد ویژه. با موتورهای قرمز خود ویراژ می‌دادند و مردم را زیر ضرب چوب می‌گرفتند. مردم از خانه‌ها بیرون آمده بودند و یکصدا شعار مرگ بر دیکتاتور می‌دادند. چند موتور نظامی را هم مردم آتش زده بودند. تقریبا اکثر تظاهرکنندگان ماسک زده بودند تا شناسایی نشوند. تقریبا درس‌های تجربیات قبلی را دارند به کار می‌برند. مرکز تظاهرات از جنوب اطراف انقلاب تا جمهوری و از شمال تا امیرآباد و از غرب تا دانشگاه دامپزشکی و شرق تا وصال شیرازی بود. مردم تهران در مجموع این تظاهرات را با موفقیت و با افتخار برگزار کردند.»

صدای الله‌اکبر شبانه

بنا به گزارش‌های رسیده از تهران، شب گذشته نیز فریادهای الله اکبردر پشت‌بام‌های تهران شنیده می‌شد. براساس گزارش‌های شاهدان، وسعت شعارهای شبانه‌ی الله اکبر شب گذشته از شب‌های نخست آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات بیشتر بود. علاوه‌بر شعار الله اکبر، شب گذشته شعار علیه مجتبی خامنه‌ای نیز از پشت‌بام‌ها شنیده می‌شد.

براساس گزارش‌های غیررسمی، در تظاهرات عصر روز پنجشنبه که تا پاسی از شب ادامه داشت، در اثر حملات پلیس چندین نفر زخمی و تعدادی نیز بازداشت شدند. سیستم پیامک از سه روز پیش قطع بود و تلفن‌های موبایل نیز در محدوده‌های مرکزی شهر از بعد از ظهر روز پنجشنبه از کار افتاده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از تهران چندین روز بود که هواداران میرحسین موسوی تلاش می‌کردند که تظاهراتی را علیه نتایج انتخابات ۲۲ خرداد براه اندازند. دو هفته پیش نیروهای امنیتی و انتظامی تظاهرات صدها هزار نفری مردم را با خشونت سرکوب کرد که در جریان آن دست‌کم ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزارنفر بازداشت شدند.

دویچه وله

Advertisements