اعضاء هیات علمی و پزشکان و دندان پزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران در اعتراض به بازداشتهای فعالان سیاسی در محوطه بیمارستان شریعتی تجمع کردند.

در این تجمع که با حضور حدود 200 نفر از اعضاء هیأت علمی و پزشکان و دندانپزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران در محوطۀ بیمارستان شریعتی برگزار شد خانم دکتر وجیهۀ مرصوصی عضو هیأت علمی بخش زنان و همسر دکتر سعید حجاریان که با وضع جسمی نامناسبی که دارد حدود 25 روز است در بازداشت می باشد در سخنرانی کوتاه خود به پیشینۀ درخشان همسرش در انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و وی را فردی متدین و وارسته که جز به اعتلای نظام و حفظ ارزشهای والای انقلاب اسلامی نمی اندیشد معرفی و از رفتاری که با وی می شود اعلام انزجار نمود.

همچنین همسر دکترعلی تاجرنیا از همسرش که یک دندانپزشک است و وی نیز از 25 روز پیش در بازداشت بسر می برد یاد کرد و گفت قصد داشتم نکاتی را در مورد پیگیری هایی که کرده ایم در اینجا بیان کتم اما دیشب فردی که خود را نماینده وزارت اطلاعات معرفی می کرد با من تماس گرفت و از من خواست در این تجمع شرکت و نیز سخنرانی نکنم.من به او گفتم من منع قانونی برای شرکت در این تجمع ندارم و آمدم ولی بنا بر ملاحظاتی از تفصیل سخن دراینجا خودداری می کنم
به گزارش نوروز، در پایان این تجمع قطعنامه ای صادر شد که متن کامل آن به شرح زیر می باشد:

بسمه تعالی

فرازی از وصیت نامه حضرت علی (ع) : کونوا لالظالم خصماً و لالمظلوم عوناً

آنچه در ایام اخیر ودر جریان انتخابات دهم ریاست جمهوری در میهن عزیزمان ایران و بر ملت شریف این مرز و بوم گذشت بر همگان روشن و در تاریخ ایران زمین خاطره ای تاریک خواهد ماند . جوانان و مردمی که با شور و شوق به صحنه آمده بودند تا سرنوشت روشنی را برای خویش رقم بزنند با انواع روشها و برخوردهای غیر قانونی وسرکوب مواجه شدند . مردم پر امیدی که ادامه شرایط موجود و دولت حاکم را در اندازه ها و شان ملت عزیز و سرزمین بزرگ ایران نمی دانستند برای تغییر این شرایط و ایجاد دولتی بهتر و همطراز نام ایران سر بلند به عرصه انتخابات قدم نهادند . اما آنچه اتفاق افتاد فرصتها را بر باد داد و امید ها را به یاس مبدل ساخت . تخلفات گسترده و بی سابقه ، توزیع پول و سهام برای خرید رای ، دخالت نهادهای نظامی ، تهمت و توهین به افراد ، جهت گیری و حمایت علنی مسئولین واعضای شورای نگهبان ( که قائدتاً باید داور بی طرف انتخابات باشند ) از یکی کاندیداها ، جهت گیری و حمایت یک طرفه رسانه ملی ، بستن روزنامه ها و قطع ارتباط مردم ، سوء استفاده بی حد از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی و …. ونهایتا تخلفات و تقلب گسترده در روز انتخابات و در تجمیع آراء، همه و همه نه تنها انتخابات بلکه جمهوریت ، مردم سالاری ، آزادی و حتی مبانی اسلامی رابه زیر سئوال برد .

آنچه مایه تأسف بیشتر شد این بود که اعتراضات آرام و به حق والبته گسترده مردم به این روند با سرکوبی خشونت بار و تهدید و زندانی کردن مردم و و چهره های شاخص سیاسی و قطع ارتباطات ، توهین به مردم و خس و حاشاک خواندنشان و امنیتی کردن شدید فضای کشور مواجه شده است . حمله وحشیانه به کوی دانشگاه ، ضرب وشتم و کشتار مردم در خیابانها ، ورود و حمله به منازل مسکونی و ایجاد رعب و وحشت و تخریب توسط عناصر مشخص و پدیده ای به نام لباس شخصی ها با چه منطق انسانی و اسلامی سازگار است ؟ امروز در سالگرد فاجعه هجده تیر، این سوال مطرح است که با مسببین و عوامل آن حادثه چه برخوردی شد ؟ اگر حمله عناصر مشخص به کوی دانشگاه خون به دلها کرده است پس با عوامل این اقدام وحشیانه چه برخوردی شده است ، آیا احدی از این افراد دستگیر و مجازات شده اند ؟

ما به عنوان جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاهها و پزشکان کشور ضمن اعتراض جدی به ادامه این روند ظالمانه موارد ذیل را به عنوان حداقل خواسته های خود در شرایط کنونی اعلام نموده و تا نیل به مقصود از طریق روشهای قانونی و مدنی به اعتراض خود ادامه خواهیم داد :

1. انتخابات دهم ریاست جمهوری بدلیل تخلفات متعدد و گسترده از نظر اکثریت ملت ایران مورد سئوال وابهام جدی قرار دارد و ضروریست که هیئتی بی طرف و مور قبول همه کاندیدها با اختیار کافی تمام مراحل انتخاباتی را بررسی و نظر نهایی خود را به ملت شریف ایران اعلام نماید .

بدیهی است که شورای نگهبان به دلیل سوابق رد صلاحیتهای گسترده مردم شریف در انتخابات قبلی و اعلام حمایت علنی بسیاری از اعضاء آن در جریان انتخابات دهم از یکی از کاندیدها نمی تواند مرجع رسیدگی و داوری و نهایتا تثبیت مشروعیت سیاسی دولت حاکم باشد .

2. آزادی بدون قید و شرط همه بازداشت شدگان و زندانیانی سیاسی، تقلیل آلام خانواده شهدا ، رسیدگی به مجروحین و جبران خسارات آسیب دیدگان یکی از مطالبات اصلی و جدی ملت ایران است. چگونه ممکن است که فرزندان شریف مردم بدون هیچ گناهی و بر خلاف تمام ضوابط حقوقی و قانونی در بند باشند و صحبت از آرامش و رجوع به قانون شود . آیا نتیجه عدم برخورد دشمنانه با ملت و اشتباه نگرفتن دوست و دشمن این است ؟

3. ما خواستار رفع محدودیت های ارتباطی و اجتماعی و لغو محیط سانسور و تبلیغات یکسویه رسانه ملی و امکان ایجاد تلویزیون خصوصی در کشور هستیم . واقعیت این است که محیط سانسور شدید که از زمان انتخابات تا بحال ایجاد شده است و توقیف مطبوعات و کنترل شدید و انسداد ارتباط تلفنی و پیامکی و اینترنتی و …. نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد بلکه باعث تشدید بی اعتمادی عمومی و رجوع افکار عمومی به رسانه های خارجی خواهد شد .

4. ما ضمن حمایت از جناب آقای مهندس موسوی ، خواستار رفع محدودیت از ایشان و توجه به خواسته های بر حق ایشان در برگزاری تجمع و راهپیمایی و امکان ارتباط ایشان با مردم از طریق رسانه ملی و تجمع های قانونی هستنیم .

جمعی از اعضاء هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی و جامعه پزشکی

Advertisements