همزمان با درخواست رییس اداره سیاسی سپاه از مسوولین برای انتشار اعترافات افراد دستگیرشده، سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر در گزارشی اعلام کرد که مقامات امنیتی از جوانان حامی اصلاح‌طلبان علیه چهره‌های برجسته این جریان اعترافاتی را اخذ کرده‌اند.


به گزارش «روزآنلاین»، در بیانیه این سازمان و به نقل از چند زندانی که طی هفته‌های گذشته زندان اوین را ترک کرده‌اند تصریح شده مصطفی تاج‌زاده محور اعتراف‌گیری از برخی جوانان فعال در ستادهای موسوی بوده است. این در حالی است که روز گذشته، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر از پخش قریب‌الوقوع «اعترافات» عده‌ای از دستگیرشدگان داد.

روز گذشته زهره الهیان عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام پخش اعترافات بازداشت‌شدگان از صداوسيما اظهار داشت:»در جلسه روز گذشته هيئت رييسه كميسيون امنيت ملي با وزير اطلاعات، اعضاي اين كميسيون خواستار پخش اعترافات بازداشت‌شدگان وقايع اخير از سوي رسانه ملي به منظور مطلع شدن مردم از دست‌هاي پشت پرده وقايع اخير شدند.»

این اظهارات پس از آن منتشر شده که دیده‌بان حقوق بشر از فشار روزافزون مقامات امنیتی بر خانواده‌های دستگیرشدگان برای صحبت نکردن و عدم پیگیری پرونده بستگان زندانیشان سخن گفته است. گفته می‌شود جزوه‌ای از آنچه اعترافات برخی هواداران اصلاح‌طلب و اعضای ستادهای انتخاباتی طی ماه گذشته در زندان‌ها تهیه شده برای برخی مسوولین فرستاده شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نوشته است که درمیان زندانیان تاکنون مصطفی‌تاج زاده، بهزاد نبوی و حمزه غالبی با خانواده‌های خود هیچ گونه تماس نداشته‌اند.

فشار بر جوانان هوادار برای اعتراف علیه رهبران اصلاح‌طلب

بیانیه دیده‌بان حقوق بشرر تصریح کرده است: برخی از افرادی که به تازگی از زندان آزاد شده‌اند و برخی از خانواده‌های زندانی برای دیده‌بان حقوق‌بشر این فشارها را شرح داده‌اند.  در تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۰۹، غلامحسین محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات ایران به خبرنگاران گفت که پخش تلویزیونی اعترافات گرفته شده از افراد زندانی به تصمیم دستگاه قضایی بستگی دارد.

جواستورک معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق‌بشر در این زمینه گفته است: «این وحشتناک است که وزیر اطلاعات در مورد پخش اعترافات کسانی صحبت می‌کند که هفته‌ها بدون دسترسی به وکلای خود در زندان بوده‌اند.  اظهارات وزیر نگرانی و هراس ما از اینکه چنین اعترافاتی تحت فشار اخذ شده باشد را مورد تاکید قرار می‌دهد.»

به گفته دیده‌بان حقوق بشر: مقامات رسمی در بسیاری از موارد از اینکه اطلاعاتی را در خصوص وضعیت زندان اراپه کنند خودداری کرده‌اند. برخی از رهبران اصلاح‌طلب مانند مصطفی تاج‌زاده، بهزاد نبوی و حمزه غالبی از یک ماه پیش – زمان دستگیری‌شان – تاکنون هیچ تماسی با خانواده‌های خود نداشته‌اند.

یکی از افرادی که به تازگی از زندان اوین آزاد شده است وضعیت این زندان را «بسیاردشوار» توصیف کرد. او به دیده‌بان حقوق بشر گفت که مقامات مربوطه اعترافات یکی از مسوولین ستاد موسوی را ضبط کرده‌اند که در آن وی اظهار می‌کند که تاج‌زاده و دیگر سیاستمداران اصلاح‌طلب مسوول ناآرامی‌های بعد از انتخابات هستند.

یکی دیگر از زندانیانی که چندین هفته درزندان اوین سپری کرده است نیز به دیده‌بان حقوق بشر گفته مقامات حامیان جوان را مجبور کرده‌اند که علیه چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب اعتراف کنند. این زندانی آزادشده به دیده‌بان حقوق‌بشر گفت:»من زندانیانی را دیدم که دست یا پای آنها در گچ بود و یا روی بدنشان آثار کبودی به چشم می‌خورد. برخی از حامیان جوان موسوی تحت فشار قرارگرفته‌اند تا علیه چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب «اعتراف» کنند.»

پدر یکی از زندانیانی که براساس اظهارات یادشده برای چنین اعترافاتی تحت فشار قرار گرفته است به دیده بان حقوق بشر گفت که پسرش در یک تماس کوتاه تلفنی گفته است که حالش «خوب» است.  وقتی پدرش به او گفت که وکیلی پرونده او را پیگیری می‌کند او پاسخ داد که به وکیل احتیاج ندارد چرا که هیچ کس نمی‌تواند به او کمک کند. او سپس بغض و گریه کرد که در همین زمان تلفن قطع شد.» پدر این زندانی سیاسی به دیده‌بان حقوق‌بشر گفت: «خانواده ما با روح قوی پسرمان کاملا آشناست و لحن صدا و گریه او برای ما به شدت نگران‌کننده است.»

مصطفی تاج‌زاده محور اعتراف‌گیری‌ها

سومین زندانی آزادشده به دیده‌بان حقوق‌بشر گفته که وقتی زندانی‌ها اجازه می‌یابند که تماس کوتاهی با منزل خود بگیرند، این تماس درحضور زندانبانها صورت می‌گیرد که به آنها می‌گویند اجازه دارند چه مطالبی بگویند: «زندانی می‌داند که اگر چیزی درمورد وضعیت زندان و اینکه چگونه با زندانیان رفتار می‌شود بگوید، مورد آزار و اذیت قرار خواهد گرفت.»

تاجزاده، که به عنوان معاون وزیر کشور در دولت ریاست‌جمهوری سیدمحمدخاتمی خدمت کرده است هدف اعتراف‌گیری‌های اجباری مشابهی در گذشته بوده است. در سال ۲۰۰۴، چهار روزنامه‌نگار زندانی اعتراف کردند که تاجزاده و دیگر اصلاح‌طلبان آنها را فریب دادند تا مقالاتی را بر علیه امنیت ملی بنویسند و به سیاه‌نمایی چهره نظام بپردازند.

چند روز پس از آنکه مقامات اعترافات افراد یاد شده را از تلویزیون پخش کردند، دو نفر از این روزنامه‌نگاران به کمیته حقیقت‌یابی که توسط رییس‌جمهور تشکیل شده بود گفتند که اعترافات تحت شکنجه‌های فیزیکی و روحی از آنها اخذ شده است.  یکی از این روزنامه‌نگاران به دیده‌بان حقوق‌بشر گفت که در آن زمان یکی از بازجویان به او گفت که «تاجزاده در میان اصلاح‌طلبانی است که دیر یا زود سر و کارش به زندان خواهد افتاد.»

فشار بر خانواده‌های زندانی

همسر یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب که هم‌اکنون در زندان اوین به سر می‌برد به دیده‌بان حقوق‌بشر گفت که مقامات او را تحت فشار قرار داده‌اند تا با رسانه‌ها صحبت نکند. او گفت که با این موضوع موافقت کرده به شرط آنکه همسرش زندان را سلامت ترک کند:

«اگر آنها به او صدمه بزنند ویا سعی کنند بازی‌های دیگری را انجام دهند ما ساکت نخواهیم ماند.آنها می‌گویند چیزی نگویید و به دیگران بگویید که شرایط زندان خوب است و شکایتی نداریم.اما این برخلاف چیزهایی است که می‌دانیم.  بازجویی‌ها مخصوصا بسیار نگران‌کننده هستند.آنها فقط در خصوص مسائل سیاسی پرسش نمی‌کنند.آنها در مورد جزییات زندگی شخصی افراد می‌پرسند تا به این وسیله شاید نقطه سیاهی را در زندگی‌شان پیدا کنند تا بتوانند بر علیه زندانی به کار گیرند و علیه او پرونده‌سازی کنند.»

Advertisements